Un chant d’amour (1950)

  • Twitter
  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest

Bir hapishanede, iki mahkum ve mahkumları izleyen gardiyanı da içine alan, tensel bir temasın olmadığı eşcinsel bir erotik aşk hikayesidir. Kuzey Afrika kökenli ve yaşı daha ileri olan mahkum, kendisinden genç Fransız mahkuma tutku duyarken, onları gözetleyen gardiyanın heyecanı da giderek artar.

Film Hakkında Yorumlar

Kaos GL Dergi: Hapishane/hücre, yalıtılmışlığın, tecrit edilmenin, yasaklanmışlığın bölgesi olarak Un Chant D’Amour’un tek mekanıdır ama ülke veya şehir belli değildir. Kendisi de gey olan ve hayatının büyük bir kısmı Avrupa’da birçok hapishanede geçiren Genet’nin filmde bu yönden otobiyografik bir öğe kullanması şaşırtıcı değildir. Keza filmdeki genç Fransız’da gerçek hayattaki sevgilisidir. Hapishane, bütün kapatılmalara, bastırılmalara karşın içinde yaşanılanlarla adeta Queerin ve dolayısı ile LGBTİ’nin direnişidir. Cinselliğin doğal kılınması, otantik müziğin tınıları eşliğinde eşcinselliğin cesurca betimlenmesidir.

Ayı Sözlük: Hapishanede yaşanan ve yer yer şiddet öğeleriyle de anımsanan siyah beyaz film, eşcinsel sessiz sinemanın en iyilerindendir. Filmde yer alan mastürbasyon, sigara içen adam gibi temalar sonrasında bol miktarda taklit edilmiştir. Efsanedir.

SanatLog: Un Chant D’Amour; aşkın şarkısı, özgür, sınır tanımayan, abluka altına alınmamış, bastırılmamış cinselliğin şarkısıdır. Cinselliğin inişli çıkışlı aşk şarkısının müziği… sanatsal nitelikleri açısından da, içeriğinin özgünlüğüyle de, şiirselliği ve manifesto karakteristiğiyle de zamanını aşan çizgidışı bir yapıttır ve ‘orada’ izleyicisini beklemektedir.

İzleme Adresi: https://vimeo.com/239448835

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Required fields are marked *